Georges Braque


Fransız ressam ve Heykeltıraş. Pablo Picasso ile Kübizm akımını başlatmıştır.Le Havre'da Belediye Güzel Sanatlar Okulu'nda öğrenim görmüştür. 1900'de Paris'e gitmiş; 1902 – 1904 arası Humbcrt Akademisi'ne devam etmiştir. Cezanne'in eserlerinin etkisiyle geometrik çizimlere yönelmiştir. 1907'de tanıştığı ressam Picasso ile birlikte Kübizm akımının temellerini oluşturmuştur. Picasso ile I. Dünya Savaşı'nın başlamasına değin birlikte çalışmıştır. Savaşta başından aldığı ağır yaralar nedeniyle 1915'te tedavi altına alınan Braque, bu dönemi, sanat olgusunu ve sanatın ilkelerini irdelemekle geçirmiş, düşüncelerini "Gündüz ve Gece, Defterler" (1917 – 1952) (Le ]our et la Nuit, Cahiers) adıyla 1952'de yayımlamıştır. Braque'ye, 1948 Venedik Bienali'nde resim dalında Büyük Ödül verilmiş; 1951'de de Légion d'Honneur nişanı verilmiştir.


4334334.pngdsdsdsds.png


Süleyman SeyyidSüleyman Seyyid 1842– 1913, döneminde sayılan usta Ressamlardan biri. Yapıtlarının büyük bir bölümünü, meyvelar, çiçekler ve günlük eşyalar olarak konu almış. Natürmortlar olması, kendisinin sadece bu alanda resim ürettiği anlamına gelmiyor. Yapıtları arasında iki kadın portresi, bir yatan çıplak kadın, tek ağaçlara odaklanan 3- 4 manzara resmi de var. Ancak o yine de diğer yapıtlarının yanında, meyve ve çiçek motiflerini ağırlık olarak kullanmış.


sddssd.png


Şeker Ahmet Paşa


Natürmort çalışmaları ile ünlüdür. Resimlerinin önemli bir bölümü İstanbul ve Ankara Resim Heykel Müzeleri ile, Sakıp Sabancı Müzesi ve bazı özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. Süleyman Seyyid ve Hüseyin Zekai Paşa ile birlikte 19. yüzyılın natürmort resimler yapan en önemli ve ilk ustalarından olan Şeker Ahmet Paşa, 1907 yılında 5 Mayıs Cumartesi günü kalp krizinden öldü ve Eyüp Sultan’daki Sokullu Mehmet Paşa Türbesi civarına gömüldü.

dasdasdasd.pngGiorgio Morandi
Morandi, döneminin en etkileyici İtalyan ressamlarından biridir. Kariyeri boyunca natürmortlara ve manzara tablolarına yoğunlaşan sanatçının bu eserlerinin dışında birkaç otoportresi de bulunmaktadır. Birbirine benzer şişe ve vazoları ton, resim ve kompozisyon dengesine büyük bir hassasiyetle yaklaşarak çizen Morandi'nin bu eserleri sadelikleri ile dikkat çekmiştir. Ressamın 133 gravürü de bulunmaktadır.

asddasdasddasd.png